Topic: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Duminică am fost informat la casă în Bulgakov că cineva a plecat fără să-şi plătească o porţie de bruschete. Personal ştiu că Dan şi Vali au luat aşa ceva dar i-am sunat şi ei şi-au plătit consumaţiile integral, aşa că vă rog să vă gândiţi dacă nu cumva v-aţi luat careva şi aţi uitat să plătiţi. Mai există posibilitatea (cam mică, dar există) să fie o greşeală din partea Bulgakovului. Oricum, treaba trebuie rezolvată până joi.

În altă ordine de idei, după o discuţie avută cu El Guru (aka Sergiu), am zis că ar fi o idee să împrăştiem fluturaşii pe care îi are Sergiu în dotare (mulţi!) pe la facultăţi. Cine are chef de aşa ceva să se auto-sesizeze. Io o să mă ocup de facultatea de mecanică de pe Bd. Muncii, că acolo merg zilnic. Aş putea să dau şi pe la FSEGA că e lângă mine, dar mai vedem.

Totodată, pentru eventualii noi jucători, vă rog să-mi spuneţi dacă aţi fi dispuşi careva să-şi ia câte un învăţăcel pe care să-l şcolească şi să-l ajute la început. Eu deja i-am spus lui Sergiu că sunt dispus la aşa ceva, pentru că cei noi nu prea învaţă mare lucru la un FNM, MSE sau jucând cu alţi începători. Dimpotrivă, poate fi mult prea debusolant pentru un jucător nou. Această "ucenicie" ar presupune probabil o după-masă petrecută cu învăţăcelul pe săptămână, cca 3 "şedinţe", eventual împreună cu alte echipe, preferabil jucându-se 2HG.

Suntem cca 17 jucători relativ experimentaţi în comunitate. Dacă din aceştia 5 îşi pot face timp pentru noii oameni şi din acei noi oameni 2 rămân şi joacă va fi un câştig pentru toată lumea. Recrutarea se poate repeta peste 2 - 3 luni şi, cu puţin noroc, o să devină Bulgakovul neîncăpător joia şi în weekend. La ultimul MSE au fost foarte mulţi oameni şi a fost bestial, deci nu văd de ce nu am vrea să îmbunătăţim situaţia curentă.

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Chiar ieri m-am uitat peste formate (sa vad cum se construieste EDH), si am vazut unul fain pentru incepatori:

Fat Stack

If you're looking for a format you can play with friends who don't have Magic cards of their own, Fat Stack is ideal. To prepare, create two stacks of cards that are used as communal libraries. The first stack features cards that can't produce mana, and the second stack features only lands and other cards that can produce mana (such as Dark Ritual, Birds of Paradise, or Fellwar Stone).

Whenever each player draws a card, he or she may do so from either stack. (All players know which stack is which.) This includes the seven cards in each player's opening hand. Choosing which stack of cards you'll draw from each turn is a fascinating challenge: Do you want to draw ways to produce mana that will help you play the cards in your hand, or do you want to draw cards that allow you to use the mana you can already produce? Players share both stacks of cards as a library and also use a communal graveyard. You can play Fat Stack as a two-player game, or as a multiplayer Free-for-All.

Many players enjoy Fat Stack because the game setup is very quick once someone has put together the stacks of cards to be used in a game, and it allows players to participate despite not having a large collection of Magic cards.

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Şi când vom fi câtă frunză şi iarbă, unde ne vom muta? big_smile

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Vlad wrote:

Şi când vom fi câtă frunză şi iarbă, unde ne vom muta? big_smile

Probabil ca atunci ne vom permite sa deschidem un club dedicat exclusiv acestui joc si vom avea si un magazin propriu

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

benczi wrote:

Chiar ieri m-am uitat peste formate (sa vad cum se construieste EDH), si am vazut unul fain pentru incepatori:

Fat Stack

If you're looking for a format you can play with friends who don't have Magic cards of their own, Fat Stack is ideal. To prepare, create two stacks of cards that are used as communal libraries. The first stack features cards that can't produce mana, and the second stack features only lands and other cards that can produce mana (such as Dark Ritual, Birds of Paradise, or Fellwar Stone)....Many players enjoy Fat Stack because the game setup is very quick once someone has put together the stacks of cards to be used in a game, and it allows players to participate despite not having a large collection of Magic cards.

Ce tare... propun sa jucam asta la urmatorul Fun Week... sau chiar FNM candva smile

@ Rares... eu desi as fi de acrod sa ajut un incepator nu am timp sa ies cu el, mai ales 3 ori pe saptamana, dar daca este cazul de 2-3 ori pe luna as putea si eu sa joc cu un incepator (nu ca ma cred ca sunt intre cei 17 jucatori relativ experimentati, doar ca sa ma voluntariez pt a ajuta comunitatea, chiar si cu putin).

Last edited by Spoook (2010-10-19 11:18:46)

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Spoook wrote:

@ Rares... eu desi as fi de acrod sa ajut un incepator nu am timp sa ies cu el, mai ales 3 ori pe saptamana, dar daca este cazul de 2-3 ori pe luna as putea si eu sa joc cu un incepator (nu ca ma cred ca sunt intre cei 17 jucatori relativ experimentati, doar ca sa ma voluntariez pt a ajuta comunitatea, chiar si cu putin).

Păi nici nu se pune problema de ieşit de 3 ori pe săptămână cu învăţăcelul, fiecare decide cât timp alocă pentru şcolit jucător. Eu am sugerat cele 3 eventuale şedinţe pentru că nu cred că ar fi nevoie de mai mult pentru un jump-start.
Şi nu mai fi aşa modest, că te pricepi la joc foarte bine, iar faptul că te-ai oferit să ajuţi comunitatea este îmbucurător!

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

NOTĂ IMPORTANTĂ!

Vă rog să aveți la voi nr. DCI în această seară pentru că vin eu cu laptop-ul și nu vă am chiar pe toți în baza de date și să avem back-up în cazul în care nu merge netul și nu vă pot căuta pe site-ul Wizards. Vă mulțumesc și ne vedem diseară!

Rareș

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Ok. M-am enervat. Aseară am plecat ultimul (again) și m-am trezit la casă cu bruschetele nerezolvate (!!!) de plătit PLUS 2 porții de cartofi cu caș a câte 6 lei fiecare. Le-am plătit și de data asta, sper să fie și ultima când mai avem astfel de probleme. Ori sunt ăștia din Bulgakov cu vaca, lucru foarte puțin probabil și nu cred că-i cazul să ne gândim că bagă chestii în plus, ori uită lumea de la noi să plătească. Ca și aducere aminte: io am mai plătit astă-vară 2 limonade și Sergiu cel puțin încă o bere, am pus pe forum chestiunea asta și tot așa nerezolvată a rămas. Nu mă îmbogățesc de pe cei 30 lei dați, dar nu-i fain. Io, sincer, de acum încolo, o să-mi iau chestiile de la casă și o să plătesc tot acolo. Vă recomand să faceți la fel și vom evita aceste neplăceri.

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Bleah. Cred ca ai platit portiile cu cas degeaba, ca s-o incurcat alea de la casa. Si fac pariu ca nu-i premiera. Fac pariu ca o trecut portia mea si-a lui laura de cartofi fara cas ca si cartofi cu cas, ca am vazut-o adaugand doua portii normale de cartofi cand am fost sa platesc. Ca mai uitam noi nu-i ok deloc, da nu-i ok nici ce fac astia din bulgakov. Referitor la chestia cu platitul la casa, is foarte de acord, la fel o sa fac si eu.

Last edited by Trickster (2010-10-22 06:31:24)

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Deci nu-mi vine sa cred...

Cel putin eu am avut 16 lei, adica un vin fiert, o portie cartofi cu cas (si chiar au fost cu cas), si un becks. Cafeaua a fost platita de mihai martin (old favor).

Trebuie sa bagam un program pentru chestiile astea, ca deja devine stupid. Toata lumea sa plateasca cand ia comanda.

Plm.............................................

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Ionut wrote:

Deci nu-mi vine sa cred...

Cel putin eu am avut 16 lei, adica un vin fiert, o portie cartofi cu cas (si chiar au fost cu cas), si un becks. Cafeaua a fost platita de mihai martin (old favor).

Trebuie sa bagam un program pentru chestiile astea, ca deja devine stupid. Toata lumea sa plateasca cand ia comanda.

Plm.............................................

Căciula ta este la mine.

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

Rarres wrote:

Ok. M-am enervat. Aseară am plecat ultimul (again) și m-am trezit la casă cu bruschetele nerezolvate (!!!) de plătit PLUS 2 porții de cartofi cu caș a câte 6 lei fiecare. Le-am plătit și de data asta, sper să fie și ultima când mai avem astfel de probleme. Ori sunt ăștia din Bulgakov cu vaca, lucru foarte puțin probabil și nu cred că-i cazul să ne gândim că bagă chestii în plus, ori uită lumea de la noi să plătească. Ca și aducere aminte: io am mai plătit astă-vară 2 limonade și Sergiu cel puțin încă o bere, am pus pe forum chestiunea asta și tot așa nerezolvată a rămas. Nu mă îmbogățesc de pe cei 30 lei dați, dar nu-i fain. Io, sincer, de acum încolo, o să-mi iau chestiile de la casă și o să plătesc tot acolo. Vă recomand să faceți la fel și vom evita aceste neplăceri.

Vad ca deja se ingroasa gluma cu uitatul sau umflatul notelor de plata sad. O sa ma afiliez si eu la gasca care cumpara direct de la bar si plateste pe loc , deoarece se pare ca domnia si prostia se platesc.

Re: [Discuţii]Eventuale probleme de rezolvat

La inceput asa a fost.. comandai.. plateai... pe loc.. acum ca si ei stiu ca suntem o "comunitate" e mai usor si pt ei si pt noi daca platim tot la sfarsit (mai ales daca vrei sa platesti cu card)

dar daca nu se poate in felul asta, atunci putem sa revenim la metoda veche cumperi ceva.. platesti pe loc