Topic: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

e vorba despre (da, e in bucuresti. dar Red Goblin e si in cluj acum):

http://redgoblin.ro/shop/#!Event=Draft_ … 1265774680

eu nu vreau sa fiu nashpa, stiu ca noi oricum aveam prize pool mult mai mare decat in mod normal si ca asta nu se intampla intr-un shop. poate doar intr-un shop cu pretentii. nu ma astept sa fie cum a fost pana acum, dar totusi, 6 boostere in premii pentru primele 3 locuri, la 8-10 oameni? nu e nici macar un booster de persoana in prize pool neutral

pe magic online la 8 oameni ai prize pool de 12 boostere la 8-4 sau 4-3-2-2 (daca stiu bine) sau ceva de genul. tind sa cred ca astea is premiile minime standard pentru un eveniment de draft, gresesc? si de aici se poate merge mai in sus daca shop-ul doreste asta.

ah, si taxa de intrare e 60... si daca nu gresesc, nu putem veni cu boosterele noastre, nu? nu pentru ca mi-as cumpara boostere din alta parte, ca n-o fac, dar daca castig as vrea sa folosesc boosterele ca sa intru in alt eveniment de draft (ca si pe online de altfel) si sa platesc pe langa o taxa modica asa incat sa nu fie problema pentru shop. din nou, din auzite, in taxa de participare ar fi un suc inclus. pai nu mai bine pun ei prize pool ca pe oficial si ne cumparam noi (oricum ne luam, sa fim sinceri. n-a fost eveniment la care sa nu se consume) sucuri/diverse? inteleg ca e vorba de profit, atat ca nu vad de ce am avea noi de suferit pe o chestie din care ei pot avea acelasi profit si noi sa avem premiile ca la carte?

fac analogia cu magic online pentru ca e un sistem oficial de la wizards, unde preturile la boostere sunt la fel cu cele din paper magic (aprox, poate e mai ieftin putin) si pe langa boostere sunt ticket-urile care practic sunt taxa aceea modica.

asadar, intrebari, /rant:

1. o zic pe fata: o sa se mai stranga lumea la evenimentele de booster draft in cazul de fata?
2. sunt sanse sa se schimbe ceva la prize pool/organizare ca sa fie totul ca pe oficial?
3. se pot face pod-uri in functie de numarul de oameni inscrisi, daca suntem 16 inseamna ca 6 oameni nu joaca? aiurea...
4. va trebui sa ne inscriem pe site-ul lor de aici incolo pentru fiecare eveniment?
5. vor fi si ei prezenti pe deckbox? daca nu, gameflux o sa insemne red goblin de aici incolo?

personal sunt entuziasmat de shop si de faptul ca o sa avem un loc pentru boardgaming. sunt un pic dezamagit in schimb de partea legata de MTG sincer... nu am o problema ca se subtiaza numarul de boostere din premii, sa nu se inteleaga de aici ca m-am obisnuit cu bine si acuma comentez la orice e mai putin decat bine. tot ce vreau sa zic e ca se poate sa fie bine pentru toata lumea si nu inteleg de ce e alt sistem decat cel oficial, de la wizards.

/discuss

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

imi place cum ai abordat problemele, insa pe moment un singur lucru o sa zic:
cum sa ai "Nr. de locuri : 10" la un draft? e total stupid neutral e ca si cum ai avea doar 6

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Sincer, iti inteleg intrebarea. Sper sa ne putem intelege, macar cat de cat cu cei de la Red Goblin in privinta premiilor si mai ales in privinta participarii cu boosterele noastre. Aici va fi cea mai mare bataie de cap dar cea mai importanta. Din cate am inteles, dupa Pre-release, vom sta cativa la discutii cu cei de la Red Goblin sa le spunem cam care sunt cerintele noastre.

Ce-i drept, nu ne permitem sa spunem prea multe fiindca nu noi platim chirie. Este foarte posibil sa nu ne convina preturile impuse si sa tinem drafturi iar prin localuri. Ramane de vazut cum ne intelegem.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

tudor, eu nici nu vreau sa am pretentii pentru ca asa cum zici si tu, nu noi platim chiria. si nu e normal sa impunem noi conditiile care le aveam pana acum pentru ca chirie. pentru ca salarii. pentru ca curent si pentru ca diverse cheltuieli. sa fie 70 draftu docmai din considerentele astea, dar premiile sa ramana aceleasi ca pe oficial. fie, un booster de persoana, la 8 persoane. si sa pot intra cu 3 boostere plus 25-30 de lei cat e diferenta daca scoti pretul la raft al boosterului.

acuma n-om sta toata ziua acolo sa jucam draft si sa n-aive nimeni loc de noi. ca e o data la doua saptamani, o data pe luna... ca daca e sa o punem cap-coada, la 60-70 draftu plus o cafea, un cola, o bere dupa, ajungi la 100 de lei cheltuiti. deci gen.

Last edited by nightride (2013-01-06 15:34:59)

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Silviu wrote:

imi place cum ai abordat problemele, insa pe moment un singur lucru o sa zic:
cum sa ai "Nr. de locuri : 10" la un draft? e total stupid neutral e ca si cum ai avea doar 6

Asa e...10 nu suna bine, dar pe ei ii intereseaza sa isi vanda produsul, nu ii intereseaza ca nu e numarul perfect pentru draft. Sa vedem ce vom face si cu treaba asta.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

TudorGrigoroaia wrote:
Silviu wrote:

imi place cum ai abordat problemele, insa pe moment un singur lucru o sa zic:
cum sa ai "Nr. de locuri : 10" la un draft? e total stupid neutral e ca si cum ai avea doar 6

Asa e...10 nu suna bine, dar pe ei ii intereseaza sa isi vanda produsul, nu ii intereseaza ca nu e numarul perfect pentru draft. Sa vedem ce vom face si cu treaba asta.

E aiurea cand un magazin care vinde un produs nu stie cum se foloseste produsul acela (ca asa sta treaba).

Unde am jucat in China, primeai ca premii niste bucati de hartie semnate, care nu numai puteai sa le schimbi pentru ORICE fel de booster aveau (da, puteai sa joci in draft de M13 si daca iti conveneau mai mult cartile din AVR, sa ceri boostere de alea), dar si puteai sa participi la draft prezentand acele bucati de hartie (ca si cum ar fi boostere). Am auzit de locuri unde primesti direct "store credit" cand castigi evenimente si puteai sa cumperi single-uri sau produse de orice alt fel.

Poate pretentiile sunt exagerate, dar va prezint niste idei, sa stiti ce puteti sa sugerati celor de la Red Goblin. Ar fi aiurea sa aveti magazin in Cluj si totusi sa fiti nevoiti sa jucati prin localuri ca ei nu coopereaza.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

vikirosen wrote:
TudorGrigoroaia wrote:
Silviu wrote:

imi place cum ai abordat problemele, insa pe moment un singur lucru o sa zic:
cum sa ai "Nr. de locuri : 10" la un draft? e total stupid neutral e ca si cum ai avea doar 6

Asa e...10 nu suna bine, dar pe ei ii intereseaza sa isi vanda produsul, nu ii intereseaza ca nu e numarul perfect pentru draft. Sa vedem ce vom face si cu treaba asta.

E aiurea cand un magazin care vinde un produs nu stie cum se foloseste produsul acela (ca asa sta treaba).

Unde am jucat in China, primeai ca premii niste bucati de hartie semnate, care nu numai puteai sa le schimbi pentru ORICE fel de booster aveau (da, puteai sa joci in draft de M13 si daca iti conveneau mai mult cartile din AVR, sa ceri boostere de alea), dar si puteai sa participi la draft prezentand acele bucati de hartie (ca si cum ar fi boostere). Am auzit de locuri unde primesti direct "store credit" cand castigi evenimente si puteai sa cumperi single-uri sau produse de orice alt fel.

Poate pretentiile sunt exagerate, dar va prezint niste idei, sa stiti ce puteti sa sugerati celor de la Red Goblin. Ar fi aiurea sa aveti magazin in Cluj si totusi sa fiti nevoiti sa jucati prin localuri ca ei nu coopereaza.

Viki, mi se pare ca ideea cu store credit( fie el intr'un caiet sau pe niste hartii) e foarte buna de fapt. asa poate reuseste shopul sa relationeze cu clientul dandu-i un sentiment de familiaritate( genul: "ba, hai ca tre sa'ti dau niste premii, dar iti poti alege ulterior cum vrei sa le primesti").

Last edited by Silviu (2013-01-06 16:41:34)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

In Grenoble sunt multe drafturi saptamanal (inclusiv la FNM). Modalitatea de plata e creditul. Practic in functie de numarul de jucator, primesti un bon in valoare de x dolari, care il folosesti cum vrei tu. Fie intrari, fie produse (orice iti incanta inima).

This is who i am!

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Silviu wrote:
vikirosen wrote:
TudorGrigoroaia wrote:

Asa e...10 nu suna bine, dar pe ei ii intereseaza sa isi vanda produsul, nu ii intereseaza ca nu e numarul perfect pentru draft. Sa vedem ce vom face si cu treaba asta.

E aiurea cand un magazin care vinde un produs nu stie cum se foloseste produsul acela (ca asa sta treaba).

Unde am jucat in China, primeai ca premii niste bucati de hartie semnate, care nu numai puteai sa le schimbi pentru ORICE fel de booster aveau (da, puteai sa joci in draft de M13 si daca iti conveneau mai mult cartile din AVR, sa ceri boostere de alea), dar si puteai sa participi la draft prezentand acele bucati de hartie (ca si cum ar fi boostere). Am auzit de locuri unde primesti direct "store credit" cand castigi evenimente si puteai sa cumperi single-uri sau produse de orice alt fel.

Poate pretentiile sunt exagerate, dar va prezint niste idei, sa stiti ce puteti sa sugerati celor de la Red Goblin. Ar fi aiurea sa aveti magazin in Cluj si totusi sa fiti nevoiti sa jucati prin localuri ca ei nu coopereaza.

Viki, mi se pare ca ideea cu store credit( fie el intr'un caiet sau pe niste hartii) e foarte buna de fapt. asa poate reuseste shopul sa relationeze cu clientul dandu-i un sentiment de familiaritate( genul: "ba, hai ca tre sa'ti dau niste premii, dar iti poti alege ulterior cum vrei sa le primesti").


Metoda cu store credit se va implementa si la Red Goblin Cluj din cate am inteles dupa discutia cu Tudor Tescovean (cel care se ocupa de Red Goblin in Cluj) insa ei nefiind specializati pe MTG nu vor avea single-uri pe rafturi, nu vor avea boostere din foarte multe set-uri iar premiile vor fi destul de mici. Hai ca poate la un event cu 20-30 de oameni vor fi premii mai substantiale (vorbesc de Game Day, pre-release) dar la drafturile de zi cu zi sa fim multumiti cu 3-4 boostere la locul 1 .

Oricum, aspectul privind premierea trebuie discutat mai mult dupa pre. La Bucuresti draftul costa 60 lei, iar premierea e 3 boostere la locul 1, 2 boostere la locul 2 si 1 booster la locul trei plus in banii de participare intra si cate un suc.
La noi nu cred ca se va aplica varianta cu sucul (e multa bataie de cap si oricum nu se bazeaza pe asta - din cate am inteles nici nu se fumeaza nici nu se bea bere). Ar fi frumos sa se aplice macar o premiere in felul urmator: 4-2-1-1 la 60 lei e destul de rezonabil (vorba lui Adi, 1 booster de persoana).

Last edited by TudorGrigoroaia (2013-01-06 17:14:18)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

TudorGrigoroaia wrote:

Metoda cu store credit se va implementa si la Red Goblin Cluj din cate am inteles dupa discutia cu Tudor Tescovean (cel care se ocupa de Red Goblin in Cluj) insa ei nefiind specializati pe MTG nu vor avea single-uri pe rafturi, nu vor avea boostere din foarte multe set-uri iar premiile vor fi destul de mici. Hai ca poate la un event cu 20-30 de oameni vor fi premii mai substantiale (vorbesc de Game Day, pre-release) dar la drafturile de zi cu zi sa fim multumiti cu 3-4 boostere la locul 1 .

Oricum, aspectul privind premierea trebuie discutat mai mult dupa pre. La Bucuresti draftul costa 60 lei, iar premierea e 3 boostere la locul 1, 2 boostere la locul 2 si 1 booster la locul trei plus in banii de participare intra si cate un suc.
La noi nu cred ca se va aplica varianta cu sucul (e multa bataie de cap si oricum nu se bazeaza pe asta - din cate am inteles nici nu se fumeaza nici nu se bea bere). Ar fi frumos sa se aplice macar o premiere in felul urmator: 4-2-1-1 la 60 lei e destul de rezonabil (vorba lui Adi, 1 booster de persoana).

Varianta online de 4-2-1-1 e mult mai legitima la 60 de lei(hai 65). nu imi imaginez cum o sa iasa in pierdere asa.
Cat despre fumat/bere sustin aceasta idee, e foarte ok.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Buuunn, hai sa va explic putin cum sta treaba cu Red Goblin si MTG-ul ca vorbiti in nestire.

In primul si primul rand, la baza lui, Red Goblin este si a fost creeat cu ideea de hobby store, cu precadere boardgames store, care a preluat ulterior si MTG-ul in vizor. Drafturile de la Bucuresti sunt organizate, hai sa zicem mai putin profesionist... nu asa cum suntem noi obisnuiti. Clientela lor de draft sunt incepatorii si oamenii mai putin competitivi, casual, care vin si joaca 1 draft la 3 luni. Cei care joaca mai des merg si joaca la Gamesstop, unde totul se organizeaza la alt nivel, nivel poate chiar mai serios decat la noi, mai official.

Red Goblin Cluj poate va fi (si cred cu putere ca asa va fi) mai atent la comunitatea de MTG, deci si evenimentele lor vor fi mai bine organizate. Atat pool prize-ul, cat si cati oameni, cate pod-uri si asa mai departe vor fi altcumva organizate.

Adi tot zici acolo de Wizards si cum este official, si faci referire la MTGO. Problema este ca nu poti compara nici pe departe MTGO-ul cu Magic-ul real, in afara de faptul ca e practic este acelasi joc. Nici nu poti compara preturile drafturilor din SUA cu cele din Europa, nici pe cele din anumite tari din Europa (care au magazine mari si cu traditie in MTG) cu cele din Romania. Preturile difera in functie de cat absoarbe piata produsele MTG... in functie de cerere/vanzare primesc si shop-urile preturile de achizitie.

Ma rog, ideea este ca nu trebuie sa va alarmati de pe acuma ca fata mare la insuratoare, ci asteptati, vedeti, digerati si apoi putem discuta ce-i bine si ce nu. 

Ideiile lui Viki sunt idei bune, care chiar ar merge implementate. Cum? Asa ramane de vazut.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Am mutat topic-ul pentru ca nu isi avea locul la Evenimente, chiar daca se discuta despre organizarea de evenimente.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

faceam doar o analogie, n-am pus problema de aceleasi preturi aici la noi doar ziceam de prize pool, si pretu la draft raportat la pretu boosterelor care vor fi aici. am incercat pe cat posibil sa explic ca nu stiu exact cum merge treaba si ca doar pot sa fac analogii, dar tot cred ca prize pool-u ar trebui sa fie cat mai aproape de cel oficial. nu si preturile, doara nu-s batut in cap smile

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Pai la un draft de 8 oameni (ca asa vor fi drafturile) cu taxa 60 lei , cand un booster la raft e 17-18 lei, te lasa cu un pool de premiere de 9 lei/pers, deci nu acopera nici 1 booster de persoana. Nu mi se pare deloc aiurea pool-ul de premiere de la ei pana la urma. 72 de lei/17 lei vine 4 boostere. Deci?

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

singerete wrote:

Pai la un draft de 8 oameni (ca asa vor fi drafturile) cu taxa 60 lei , cand un booster la raft e 17-18 lei, te lasa cu un pool de premiere de 9 lei/pers, deci nu acopera nici 1 booster de persoana. Nu mi se pare deloc aiurea pool-ul de premiere de la ei pana la urma. 72 de lei/17 lei vine 4 boostere. Deci?

Vezi ca ar veni 68 de lei acolo. In orice caz, avand in vedere ca tu ai mai fost organizer si supplier la drafturi, tu ai fi de acord sa tii un draft la 65 de lei, de exemplu?

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Da Silviu, acolo am rotunjit in jos, ca iesea 4.2 boostere.

Cat despre draft cu 65 lei si cu premiile 4-2-1-1 ? Asta intrebi?

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

singerete wrote:

Da Silviu, acolo am rotunjit in joc, ca iesea 4.2 boostere.

Cat despre draft cu 65 lei si cu premiile 4-2-1-1 ? Asta intrebi?

Da. 65 lei, 1 booster/persoana in prize pool.
Doar am mentionat acolo ca e 68 ca sa ajung la ideea mea.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Bai da activi ati fost.Am si eu o intrebare foarte intrebatoare.Vor fi FNM-uri sau Special Saturday's.Si cum se pun si se fac si se desfac?

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Da, s-ar putea realiza cred. Si nu ar pierde nici shop-ul (adica ar face profit).

@ Bogdan: Da vor fi si FNM-uri Vineri asa cum ar trebui sa fie si Liga si de toate... doar putina rabdare sa deschida si oamenii shop-ul intai lol

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

singerete wrote:

Pai la un draft de 8 oameni (ca asa vor fi drafturile) cu taxa 60 lei , cand un booster la raft e 17-18 lei, te lasa cu un pool de premiere de 9 lei/pers, deci nu acopera nici 1 booster de persoana. Nu mi se pare deloc aiurea pool-ul de premiere de la ei pana la urma. 72 de lei/17 lei vine 4 boostere. Deci?

puteam sa jur ca oricum am scris tot nu conteaza si tot o sa fiu inteles aiurea smile dar daca tot ai aruncat argumentul asta, o sa continui. 17-18 lei e un booster cu tot cu adaos. numa zic.

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

nightride wrote:
singerete wrote:

Pai la un draft de 8 oameni (ca asa vor fi drafturile) cu taxa 60 lei , cand un booster la raft e 17-18 lei, te lasa cu un pool de premiere de 9 lei/pers, deci nu acopera nici 1 booster de persoana. Nu mi se pare deloc aiurea pool-ul de premiere de la ei pana la urma. 72 de lei/17 lei vine 4 boostere. Deci?

puteam sa jur ca oricum am scris tot nu conteaza si tot o sa fiu inteles aiurea smile dar daca tot ai aruncat argumentul asta, o sa continui. 17-18 lei e un booster cu tot cu adaos. numa zic.

Aici sunt de acord. Chiar si in Finlanda, unde sunt cele mai mari preturi din toata Europa, un booster costa 4.3 euro (care vine undeva pe la 19 lei).

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Pentru un shop care nu se ocupa neaparat de Magic mi se pare foarte fain sa faca 2 milioane profit pe 8 oameni care vin la un draft.

O sa se supere Sergiu acum, dar calculeaza, nu cat e un booster in store, cat iese pretul fara adaos, avand in vedere ca iei de la un retailer mare sau direct de la wizards. Deci around 5 lei pe booster adaos + ce mai consuma lumea (la lele doar eu am consumat de vreo 60 de lei cu mancare si beutura) din aia sa zicem 20 de lei ai fi profitul, desi e really low, luand in considerare ca o cola la distribuitor iese la 1.5 lei si in orice bar e minim 4.

Buuun, adunand tot iese 20x8 = 160 ron + (70 - (12x4) ) x 8 = 176 ron

Total 336 ron din care 16% sunt taxe and shit, sa zicem vreo 30% cheltuieli raman 235 ron rotunjim la 200 sa fie bine.

Trebuia sa-mi deschid si eu un shop, damn it.

LE: Oricum mergeam la draft, dar macar premiile sa fie ok, more cards for the community

Last edited by TehAuthor (2013-01-07 10:03:17)

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Ce-mi plac discutiile astea lol Toti suntem cunoscatori la cat costa boosterul la achizitie, ce taxe sunt de platit, ce inseamna un profit frumos si alte chestii.

Daca era asa frumos cum scrieti nu credeti ca toti am fi avut shop pana acum? Dar realitatea e alta prieteni si nu-i simplu deloc sa-ti deschiz un asemenea magazin iar de acest lucru nu-ti dai seama decat dupa ce te lovesti de diverse probleme.

Pretul de raft intradevar are adaos si nici nu mi se pare deloc deplasat sa calculam preturile unui event cu adaos. Nu-i treaba ta ca si consumator. Tu poti sa accepti sau nu produsul respectiv. Ce-ar fi sa merg la pizza si sa incep sa comentez ca de ce-i atat o pizza, cand pretul de productie plus ingredientele costa atata la magazin, plus ca in magazinul alimentar care-l stim noi produsul are adaos si el, deci ii mult mai ieftin daca-l ia direct de la producator.

Orice magazin, ca sa iasa in grafic ar trebui sa aiba un adaos de cel putin 100%. Multe magazine mari au adaos de 200% chiar 300%. Altfel de unde ar putea sa mai faca oferte, reduceri si si profit? Iar ca sa revenim la oile noastre, pretul de 17 lei/booster nu are adaos 100%. Nici n-ar putea trai un magazin doar din Magic, de aia toate au si alte produse pe langa.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Nu am comentat la cat au adaos, e ok, cat cred ei, doar sa aiba premii ok ca sa creasca si comunitatea.

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

problema este daca ei sunt interesati sau nu sa creasca comunitatea. si daca sunt interesati de asta, cat si cum sunt dispusi sa investeasca in treaba asta. tine de strategia lor de business pe termen mediu si lung (sau cel putin asa ar trebui).

ca o parere personala, preturile mi se pare mult exagerate si eu cel putin nu cred ca voi participa la foarte multe astfel de evenimente. MTG este oricum un card game scump; sa tii preturile atat de mari nu faci altceva decat sa descurajezi oamenii sa mai joace jocul la nivel profesionist (sanctioned events). sunt multe variante pentru a avea acelasi "thrill" cu costuri mai mici, dar fara a primi planeswalkers points. pana la urma conteaza fiecare cu ce motiv joaca - vrea sa se distreze sau spera ca o sa stranga puncte si o sa mearga la campionat mondial.