Re: Money and Magic. Where to?

Trickster wrote:
Ionut wrote:

dar sun titan ramane ieftin. De ce?

Eu zic ca pentru ca o fost promo de pre-release. Supply and demand defineste piata secundara, si exceptand cazuri de-astea supply-ul de mythics intotdeauna o sa fie suficient de mic incat resellerii sa poata fixa ce pret vor.

La fel si Ajani Vengeant. Nici el nu a fost foarte scump cu toate ca aparea in cateva deckuri. Aceeasi chestie: a fost promo de prerelease.

Last edited by m0nstersnatch (2011-03-09 09:01:47)

Re: Money and Magic. Where to?

Eu as propune sa facem un budget week pe luna. Deckuri de max 100$. Pauper nu prea imi place ca de obicei cartile comune is simpliste, dar intr-un budget deck iti permiti mai multe. Se poate lua un exeplu bun de budget deck pt a conveni la limita superiouara de ban.

Last edited by Barzoon (2011-03-09 09:24:05)

28

Re: Money and Magic. Where to?

singerete wrote:

Cred că ma apuc serios de MTGO. Că posibil să nu mai am cu cine juca Standard in real life.

Eh, lasa, ca deja mergi si tu in extrema cealalta. Lumea isi spune pasul. E bine ca lucrurile astea sunt spuse acum si aveti sansa sa le discutati, nu cand ar fi prea tarziu si lumea ar gasi scuza sa plece in val (sau ceva de genul ala).
Vrei sa-mi spui ca nu vine lumea la Standard? O sa ai cu cine juca tot timpul. Pe langa faptul ca nu esti singurul Spike (de fapt cred ca majoritate sunteti Spike acolo smile ), lumea o sa vina tot timpul la Standard pentru ca orice ar fi, cu toate problemele care le are, e inca distractiv. Iti da sansa sa joci cat de cat competitiv cu un numar limitat de carti. Ca in orice poveste, exista mai mult de o varianta. Faptul ca problemele spuse acum au aparut recent si in numar relaiv mare, nu inseamna ca plusurile au disparut. E pur si simplu ceva care trebuie adresat, spus, recitat, si daca se poate, rezolvat. Cum zicea si Missao, vrem nu vrem, jocul e in continua schimbare.

Re: Money and Magic. Where to?

Barzoon wrote:

Eu as propune sa facem un budget week pe luna. Deckuri de max 100$. Pauper nu prea imi place ca de obicei cartile comune is simpliste, dar intr-un budget deck iti permiti mai multe. Se poate lua un exeplu bun de budget deck pt a conveni la limita superiouara de ban.

De acord să schimbăm Pauper Week-ul cu un Buget Strandard Week. Sună chiar mișto.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

singerete wrote:
Barzoon wrote:

Eu as propune sa facem un budget week pe luna. Deckuri de max 100$. Pauper nu prea imi place ca de obicei cartile comune is simpliste, dar intr-un budget deck iti permiti mai multe. Se poate lua un exeplu bun de budget deck pt a conveni la limita superiouara de ban.

De acord să schimbăm Pauper Week-ul cu un Buget Strandard Week. Sună chiar mișto.

total de acord!

TOTAL

Re: Money and Magic. Where to?

singerete wrote:

De acord să schimbăm Pauper Week-ul cu un Buget Strandard Week. Sună chiar mișto.

I'm in, awesome idea.

Re: Money and Magic. Where to?

singerete wrote:

De acord să schimbăm Pauper Week-ul cu un Buget Standard Week. Sună chiar mișto.

Awesome! Ca si standard de pret poate fi folosit chiar deckbox (Total deck value: $) si mai ramane doar sa stabilim limita pentru cele 75 de carti. Propun 100$

Last edited by m0nstersnatch (2011-03-09 11:11:18)

Re: Money and Magic. Where to?

100$

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

Dar mie-mi place pauper sad. Nu putem alterna?

Re: Money and Magic. Where to?

Zgarbas wrote:

Dar mie-mi place pauper sad. Nu putem alterna?

E mai bun formatul ăsta. Biliv mi. Și io-s mare fan pauper, însă ăsta-mi sună MUUUUUUULT mai bine.

Re: Money and Magic. Where to?

Suna bine, dar pauper e fain si foarte de suflet pentru noobi ca mine.
Nu am putea alterna pauper la FNM cu buget la MSE, sau pauper o luna si budget ailalta?(eventual inlocuim pauper standard cu buget si pauper extended ramane?)

Also, orice joc eu e buget tongue.

Last edited by Zgarbas (2011-03-09 11:40:37)

Re: Money and Magic. Where to?

Ce pot să zic tot din experiență e că și Pauperul ăsta și Budget deck buildingu devin boring după o vreme. Adică pe mine personal Pauperul începuse să mă enerveze pentru că mi se părea că nu mai am ce experimenta până nu apare o ediție nouă. Eu zic să nu vă lăsați de Standard, ci doar să jucați Standard fără a suferi pentru că nu aveți titani sau Jace. Încercați să vă faceți deckuri de Standard din cărțile pe care le aveți (idei originale sau luați o idee de pe internet și scoateți cărțile pe care ne le aveți și le înlocuiți cu altceva). Eu sunt de părere că în proporție de 40% contează deckul și restul de skill și noroc. Eu personal și când luam un net atestat de pe net mi-o luam pentru că nu eram în stare să îl joc. Sau venea Dan cu ceva aberație de a lui și ne bătea pe toți pentru că el e pur și simplu un jucător bun. So, nu cărțile fac meciu, ci jucătorul ;-)

Re: Money and Magic. Where to?

laura wrote:

Eu sunt de părere că în proporție de 40% contează deckul și restul de skill și noroc. Eu personal și când luam un net atestat de pe net mi-o luam pentru că nu eram în stare să îl joc. Sau venea Dan cu ceva aberație de a lui și ne bătea pe toți pentru că el e pur și simplu un jucător bun. So, nu cărțile fac meciu, ci jucătorul ;-)

Bine zis, perfect de acord cu tine la faza asta. All hail Dan. All hail Dan.

Re: Money and Magic. Where to?

Cand am fost la Iasi, am mers cu un RDW, in care doar Assault Strobe era altfel decat se asteptau oamenii.
Acolo intre deckuri bune si foarte bune am reusit sa castig relativ OK.

Acelasi deck, in Mures la un FNM, a luat un loc nasol de tot.
1. Deckurile erau non standard, facute fara liste de pe net, la care sa te poti astepta, low-budget, tot ce vrei.
2. Nu a fost ziua mea (dar e usor sa dai vina pe asta).

Asa ca cu un deck de 3XX USD, am luat-o in barba frumos si asta a fost.

Ba mai mult, am vazut si deckuri de 70USD, care au facut minuni, adevarat, infect, dar a castigat.
Ba mai mult, saptamana trecuta parca, Pipo, un coleg a facut deckul inainte de concurs, ca a uitat, din ce a gasit si a luat locul 1.

E chestie si de noroc, si de cum joci si de multe. Personal spun ca ideile bune se gasesc si in deckuri low-budget, si pot fi fun, chiar daca bat greu un UW sau Vallakut sau mai stiu eu ce deck intrat in legenda.

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

Ok, dincolo de metagaming, noroc, faptul ca probabil nu o sa se lase nimeni de standard, blabla, etc. eu chiar vreau sa joc un format in care carti bune nu-s eclipsate de vedetele momentului. Si pauper are card pool prea limitat de faptul ca majoritatea comunelor is limited filler. Sau carti care merg numa in aggro. I would definitely play this.

Re: Money and Magic. Where to?

Peasant format then? (pauper care permite 5 necomune)

Last edited by Zgarbas (2011-03-09 14:27:08)

Re: Money and Magic. Where to?

Eu am propus si asta si nimeni nimic... dar sincer, budget magic suna mai fun tongue

Re: Money and Magic. Where to?

Mă bag și eu ca musca'n lapte cu o observatie. Dacă pauperul e boring, puteti pentru serile de pauper să definiți voi regula formatului "budget magic" de care vorbeste Gabi. Ceva arbitrar de genul valoarea unei cărți să fie < 5$ or something. (ca observatie sunt acum 64 de cărți pe deckbox in standard > 5$ din 1200)

Re: Money and Magic. Where to?

Nu as putea fi mai de acord... max 100$, nici o carte mai scumpa de 5$

45

Re: Money and Magic. Where to?

I guess it's democracy time.
Poate e o idee buna sa se faca un sondaj, pe limita de timp mai mare.

Re: Money and Magic. Where to?

Adica fara black sun zenith si ratchet bomb?

Mie-mi convine big_smile

Re: Money and Magic. Where to?

Trickster wrote:

Nu as putea fi mai de acord... max 100$, nici o carte mai scumpa de 5$

Trebe foarte bine gandit si chiar experimentat. Daca pui pret maxim pe carte eu zic ca numa aggro decks ies. Si din moment ce dualele dau peste 5$ se duce si din puterea multicolora. As indrazni sa propun doar valoarea totala ca si regula. Daca gabi vrea sa vina cu un jace, 4 leaks si 55 de landuri sa poata smile

Edit: oricum ma bucur enorm ca va place ideea de budget week, suna foarte bine si chiar relaxant sa nu mai vezi jace-i cate 4 si primevali

Last edited by Barzoon (2011-03-09 16:11:47)

Re: Money and Magic. Where to?

Zgarbas wrote:

Adica fara black sun zenith si ratchet bomb?

ratchet ratchet...dar nici un fetchland, nici un manland, nici o sabie, nici un titan sau PW tongue

numai white wienies and ally deckuri smile

Re: Money and Magic. Where to?

Da, nu merge cu limită de valoare pe carte. Limita de valoare a deck-ului 100$ în schimb e ok.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

Cum a zis si Marius, cred ca o limita de buget pe deck ar fi mai ok, deoarce cu o limita de pret pe carte e mai delicata treaba. Spre exemplu scapi de Ratchet Bomb si Black Sun's Zenith, dar albul tot ramane cu al sau Day Of Judgment  sau cum a amintit si Marius vedem numa deck-uri aggro...like Quest-ul care nu stiu zau cat va e de drag... Idea e buna si cred ca va iesi o treaba faina pana la urma doar trebuie vazut cum punem limita de buget. Si in cazul ca nu ne place gasim altceva.... de jucat tot o sa jucam tongue