Re: Money and Magic. Where to?

Tie nu-ti rade totul un ratchet bomb sau un black sun cu x=1:P. (si is planeswalkeri sub 5$).

Dual lands is sub 5$,cu doua exceptii(creeping tar pit si celestial colonnade). in schimb un jace este peste bugetul total.
Daca e doar dupa valoarea totala, 100$ nu-i asa de buget imho.

Re: Money and Magic. Where to?

STOP TALKING ABOUT JACE AAAAAAAAAA! We're talking about budget decks and all I read is Jace Jace Jace.

+1 de la mine pentru 100$ decks. Deckul cu care joc eu de ceva vreme buna si-asa ii sub 80$ big_smile Oricum, putem incerca ambele variante, nu? Cu limita pe deck si cu limita pe carti SI deck. Lumea se plangea de titani, pai intr-un deck de 100$ tot mai poti baga titani.

Re: Money and Magic. Where to?

Voi pierdeti putin din vedere si de ce anumite carti au preturile care le au. Sa nu uitam ca stone forge mystic era sub 10 dolari pana acum o luna si uite unde a ajuns. Nu a fost o carte mai proasta atunci decat acum, dar pretul unei carti e data de deckurile in care e jucata, de cerinta ei si de cate au magazinele in stock.

This is who i am!

Re: Money and Magic. Where to?

Zgarbas wrote:

Daca e doar dupa valoarea totala, 100$ nu-i asa de buget imho.

E budget. Îți fac la orice oră 5 deck-uri bune până în valoarea aia. Heck, ele există deja: cam orice versiune de Pyro Ascension, deck de goblini pur (fără memnite, ornithopter, battle cry), deck de argentum fără stoneforge (am testat eu unul și merge), deck mono-black de discard, sau aggro.

Re: Money and Magic. Where to?

Dacă vorbiți de limită de 5$ per carte trebuie să luați în considerare următoarele aspecte:
1. ar complica lucrurile inutil mult de tot
2. ar restrânge ENORM opțiunile pentru anumite culori. De fapt cam pentru toate...
3. n-ai mai putea face deck-uri ”build around”
4. dacă se pune ȘI pe carte limită, atunci mai bine jucăm pauper. Adică să nu-mi pot folosi Goblin Guide-ul sau Basilisk Collar e stupid. Iar orice deck de vampiri s-a dus fără Kalastria și Bloodghast.

Ideea de 100$ limită superioară per deck e bună și o susțin total. Eu zic că va prinde și va dezvolta abilitățile de deckbuilding a jucătorilor de orice nivel. În schimb, orice limită impusă per carte va fi contestată vehement de către subsemnatul.

Re: Money and Magic. Where to?

Rarres wrote:
Zgarbas wrote:

Daca e doar dupa valoarea totala, 100$ nu-i asa de buget imho.

E budget. Îți fac la orice oră 5 deck-uri bune până în valoarea aia. Heck, ele există deja: cam orice versiune de Pyro Ascension, deck de goblini pur (fără memnite, ornithopter, battle cry), deck de argentum fără stoneforge (am testat eu unul și merge), deck mono-black de discard, sau aggro.

M-ai pierdut. Eu zic ca 100$ nu e tocmai "buget" fiindca e buget mare, nu fiindca e nerealist. Pentru voi o fi ditai schimbarea, pentru mine nu-i niciuna. (pigmeii mie nu mi separ low-budget, si tot is sub 100$.). Practic un joc de "buget 100$" ar fi challenge tot pentru astia care oricum castiga, nu pentru cei care altminteri se bucurau la pauper ca au si ei o sansa.

Last edited by Zgarbas (2011-03-09 20:34:31)

Re: Money and Magic. Where to?

In momentul in care aia care "aia care oricum castiga" isi fac deckuri de 100$ o sa creasca si sansa de victorie a deckului tau. Problem solved tongue

Re: Money and Magic. Where to?

Spoook wrote:

nici o sabie, nici un titan sau PW tongue

Nu vad problema, suna chiar bine tongue Atatea carti underrated pentru control, si voi va faceti griji ca o sa pierdeti la aggro intr-un metagame mai omogen... solutii is pentru toate kuldotha-urile, quest-urile sau pyromancer-urile sub 5 dolari destule, dar daca pui limita pe carti, kuldotha pierde 1 mana 2 damage pe tura cu haste, quest pierde fallback pentru strategie (si cel mai bun tutor din standard) si pyromancer manabase-ul. Da, raman deck-urile, dar is slabite... restul e metagaming. Dar era doar o idee... bun a fi si fara limita, cu limita de 10, cu ce-o mai fi... orice numa sa nu vad aceleasi deck-uri cu 2 carti scoase tongue

Re: Money and Magic. Where to?

Nu-i de parca ii pus in cuie totul. Am putea incerca o data cu limita pe carti(fie 5, fie 10, fie fara mitice, whatever suits yer fancy), daca chiar nu merge ramanem cu limita generala.

Re: Money and Magic. Where to?

Atentie la teste de budget building, din cate vad eu deckbox nu iti socoate si sideboardu. Deci tre sa cobori putin sub limita ca sa ai si un sideboard valid la deck.

Limita de 5$ pe carte ii putin nedreapta pt unele culori, alb ramane cu doj, negru ramane fara bsz. Dar in schimb se mai poate scadea limita de 100$ inca. Eu am scos deckuri destul de tari inca si pt standard cu limita de 100$. Am putea incerca ceva mai extrem pentru inceput, un 60$.

Edit: o limita mai extrema de genu 60$ ar incuraja mai mult deckbuilding decat scos de chestii scumpe dintr-un deck actual. Eu as zice ca mai mult sa tintim spre un format cu alte deckuri interesante decat acelasi deckuri fara manlanduri si pws si titani.

Last edited by Barzoon (2011-03-10 11:49:27)

Re: Money and Magic. Where to?

I second that... 60$ per deck.

Re: Money and Magic. Where to?

La naiba cu buget deck-urile si cu limitele lor de cost. Fără mitice și gata.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

singerete wrote:

La naiba cu buget deck-urile si cu limitele lor de cost. Fără mitice și gata.

Atunci nu facem alt format cu nevoie de deckbuilding. Facem switch de 1-3 carti pe deck. wow...

Re: Money and Magic. Where to?

Trickster wrote:

I second that... 60$ per deck.

+1

Re: Money and Magic. Where to?

Nu merge sa scoti mitice si atat, ca nu rezolvi decat o parte din problema. Ca sa mearga asa ceva, sa fie chiar interesat si chiar sa ceara deckbuilding, trebuie sa se indeparteze de constructed cat de cat fara sa limiteze card pool-ul prea mult. Pauper ii ok, dar limiteaza card pool-ul prea mult. peasant ii un pic mai ok, dar deja cand bagi rarele involuntar unele is mult mai bune ca altele. Si de obicei is alea scumpe...

Re: Money and Magic. Where to?

Deci v-ați hotărât la suma pentru Buget? Că trebuie să fac evenimentele pentru săptămâna viitoare când teoretic ar trebui să fie Pauper Week.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

60$ seems fair, si forteaza la inovatii.

Re: Money and Magic. Where to?

Trickster wrote:

60$ seems fair, si forteaza la inovatii.

I approve this message.

Re: Money and Magic. Where to?

Trickster wrote:

60$ seems fair, si forteaza la inovatii.

60$ cu tot cu side, care din pacate deckbox nu-l socoate. Fara smecherii de genu 4 colonade, 4 jace, 2 venseri, 2 gideon in side Gabi... tongue

Last edited by Barzoon (2011-03-11 10:12:06)

Re: Money and Magic. Where to?

Eventual as mai da o idee, pe viitor.
Poti juca 1 mithic si 4 rare in deck care sunt peste 10 USD, dar din rare doar 1 bucata per deck.

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

lvalics wrote:

Eventual as mai da o idee, pe viitor.
Poti juca 1 mithic si 4 rare in deck care sunt peste 10 USD, dar din rare doar 1 bucata per deck.

Neah. Dacă poți face un deck cu 4 rare de 10 dolărei fiecare și restu landuri, nu văd de ce n-ai putea face. Iar mitice sunt multe care-s ieftine și faine. De ex Obsidian Fireheart. Vreau să am posibiliteatea să-l joc.

Acuma serios, ca să nu mai tot fie discuții: NU se vor impune restricții pe costul sau pe raritatea cărților, ci doar pe valoarea totală a deck-ului. Nu vor fi cărți banate sau alte bla-bla-uri. Nu văd de ce se aruncă așa lumea la glanda unor cărți gen Ratchet sau Zenitul negru pt că, wow, au luat-o în freză de la ele în mod repetat. Dacă mai tot scădem din valoarea și din raritatea cărților, mai bine ne rezumăm la pauper și gata.

Sebi, nu poți face să ia deckboxul în calcul și valoarea cărților din side?

Re: Money and Magic. Where to?

Rarres wrote:

Sebi, nu poți face să ia deckboxul în calcul și valoarea cărților din side?

Se ia deja în calcul. Valoarea unui deck include side-ul.

LE: Ba nu ia. E bug, o să fixăm.

Last edited by sebi (2011-03-11 12:54:10)

Re: Money and Magic. Where to?

Rarres wrote:

Acuma serios, ca să nu mai tot fie discuții: NU se vor impune restricții pe costul sau pe raritatea cărților, ci doar pe valoarea totală a deck-ului. Nu vor fi cărți banate sau alte bla-bla-uri. Nu văd de ce se aruncă așa lumea la glanda unor cărți gen Ratchet sau Zenitul negru pt că, wow, au luat-o în freză de la ele în mod repetat. Dacă mai tot scădem din valoarea și din raritatea cărților, mai bine ne rezumăm la pauper și gata.

Lumea isi spune parerea, nu? Fiecare are propriile chichite legate de Magic. Cel mai bine ar fi sa putem discuta liber. Criticile de genul asta fac lumea sa nu mai vrea sa spune ceva negativ ca poate se leaga cineva de ei. In orice caz, chestia asta a iesit foarte frumos smile Am avut o idee propusa, s-a luat in considerare, s-a discutat si se va implementa in viitorul apropiat. Very nice, very nice smile (I just find it funny that Ryu is the one to always stir up conversations like these and he's not even directly involved tongue)

I'm looking forward to this smile

Re: Money and Magic. Where to?

60$ fara alte limite e approved. oricum oamenii nu o sa prea bage carti uber scumpe cu limita asta.

Re: Money and Magic. Where to?

Zgarbas wrote:

60$ fara alte limite e approved. oricum oamenii nu o sa prea bage carti uber scumpe cu limita asta.

Eu tocmai am aflat că nici măcar un singur Jace, the Mind Sculptor nu încape în suma asta... Sunt foarte în urmă cu prețurile din magic..