Topic: GameFlux EDH Banned list propuneri

Avand in vedere ca au exista discutii despre ce carti ar merita bannate sau nu in comunitate, as dori sa veniti cu propuneri si motivul pentru care doriti ca acea/acele carti sa intre in ban list-ul local.

Propunerea mea este Ulamog, the Infinite Gyre, tocmai din cauza Anihilatorului destul de mare care poate crea probleme reale daca nu exista raspuns imediat la unul din jucatorii de la masa.

Carti sigure pentru banlist:

Ulamog, the Infinite Gyre
Iona, Shield of Emeria

Carti nesigure pentru banlist:

Exsanguinate
Knowledge Pool

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Ce rost are sa il lasam doar pe Kozilek, Butcher of Truth dintre creaturile legendare eldrazi ?
Let's ban them all. And also Exsanguinate.

Last edited by TudorGrigoroaia (2011-05-29 08:52:32)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Sunt de acord cu Eldrazi Ban şi cu Exsanguinate Ban.

A, şi Magister Sphinx, din cauza efectului de reducere bruscă a vieţii. Sau să-l facem să ducă la 20.
Într-un joc normal, 10 e jumătatea vieţii, iar aici 20 ar fi.

Last edited by Vlad (2011-05-29 11:02:08)

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Pft, daca e sa luam asa atunci si Sorin ar trebui banat, si inca o mie de altele.

Sensei's divining top? lol

Last edited by Zgarbas (2011-05-29 11:20:34)

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Sensei nu-i nici pe departe la fel de nasol ca un efect care-ti duce viata la 10 de la 40 sau un permanent care la fiecare atac te pune sa sacrifici 4-5-6 permanente.

Nu vad nici un motiv pentru care ar trebui banat.  E doar un motor de cautare pentru alte piese care te omoara.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Knowledge Pool si Iona, Shield of Emeria. Si eldrazi mari, evident.

In legatura cu celelalte carti nu m-am decis pentru ca nu am vazut multe meciuri decisive in care toata lumea sa aiba deckuri de EDH puternice.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

singerete wrote:

Nu vad nici un motiv pentru care ar trebui banat.  E doar un motor de cautare pentru alte piese care te omoara.

Nivel mare de iritabilitate. big_smile

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

cu Ulamog, the Infinite Gyre sunt de acord din cauza ca e indistructibil + anihilator mare....dar cu Kolilek nu, incat ai destule cari cu care sa scapi de el.

La fel nu sunt de acord sa banam carti "pe motiv ca nu-mi place mie" ascunse dupa abureli (cum ar fi Sense's). Exsanguinate nu cred ca e foarte periculos (mai ales ca dupa ce ai jucat o sa fi atacat de toate lumea) doar din punctul de vedere ca poate sa ucide jucatori (dar atunci hai sa banam jumatete de carti rosu gen Comet Storm pe motiv ca nu vrem sa murim), sa nici nu vb ca nu poate fi jucat de toata lumea (cum ar fi eldrazi-uri), la fel si sfinxul... daca cineva joaca culorile respective... sa fie sanatos cu sfinx cu tot. Trebuie banate lucruri imba cum ar fi Iona, Shield of Emeria. Bine ca nu ziceti sa banam oblivion ring ca scote orice pemanent pe masa, ... sa fim seriosi.

Iar Knowledge Pool iarasi nu trebuie banat... e un format fun... daca cineva vine cu pool... lasa-l sa joace. Probabil e enervant (incat nu mai poti sa joci tu asa de calculat cum ai fi vrut, sau nu mai poti sa faci combo x sau y....) dar mi se pare ca e fun/interesant pana la urma.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Eu as propune urmatoarele:
- Ulamog, the Infinite Gyre  - pentru ca are Annihilator-ul destul de mare si e indestructibil, are dimensiuni mari - deci cam greu de scapat de el
- Exsanguinate 50/50 - life-swinguri prea mari cand e jucat in ture mai tarzii, putand usor sa nimiceasca mai multi jucatori o data si sa-l puna in avantaj serios pe cel ce l-a castat. Acum ce ziceti si voi, ca avand aceasta putere o face si fun, ea determinand jucatorii sa-si schimbe strategia ce o aveau pana atunci.
- Knowledge Pool 50/50 - poate fi fun, dar cred ca de cele mai multe ori va enerva lumea ca nu isi va putea juca deck-urile.
- Iona, Shield of Emeria 50/50- poate sa blocheze deck-uri intregi dar ma gandesc ca la o masa de EDH sunt toate cele 5 culori, deci cumva tot se poate scapa de ea

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Eu zic Iona si Ulamog. Carti gen sorin sau magister nu poti bana, is bune pentru ca tin deck-uri de life gain in sah. Sensei, oricat de annoying, nu-i chiar atata de annoying. Exanguinate... nu-s convins, dar pe multiplayer life swing-urile parca parca is un pic prea puternice... eu zic ca mai trebuie asteptat pana sa fie banat sau ceva, nu jucam nici noi de atata vreme. Dar pana la urma... de ce kokusho nu-i ok si asta ii?

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Am cam aceeasi parere ca si Gyula, cu o singura exceptie: Knowledge Pool. Daca nu as fi vazut cartea jucata, as fi avut rezerve, dar asa... e pur si simplu enervanta. Si nu doar pentru ca nu apuci tu sa iti joci deckul tau, pentru ca incetineste enorm meciul (si meciurile de EDH is si-asa lungi si jucate doar o data intr-o seara) si il face extrem de dificil. Tot al doilea/treilea jucator uita ca trebuie sa joaca o carte la misto ca sa poata juca alta carte, ca sa nu mai zic de incurcatura cu amestecatul cartilor, care a cui ii si din'astea. E pur si simplu bete in roate. Prefer sa vad un Ulamog decat un Knowledge Pool.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Deci Ulamong e sigur pe lista pana acum.

Exsanguinate nu poti sa-l compari cu Comet Storm dintr-un singur motiv. Nu-ti da viata cu caru cum iti da Exsanguinate. Si eu joc in deck-ul de Thraximundar cartea, in care intradevar pot creea o gramada de mana cu care sa scot lejer vreo 2-3 oameni deodata cu Exsanguinate dupa care imi fac viata foarte multa, oponenti care raman fiind pusi automat in inferioritate.

Intradevar, daca unu din oponenti are un Sphinx sau un Sorin, rezolva aceasta problema, dar daca nu....

Dupa mine ar merge si Exu pe lista. Mai asteptam opinii.

Kozilek poti sa-l scoti mai usor decat pe Ulamong.

Iona cum spunea si Flo, e tare, poate bloca o culoare, dar sunt si alte culori care o pot scoate. Plus ca majoritatea jucatorilo de EDH au deck-uri multicolore. Daca era sa jucam 1 vs 1 atunci poate ar fi mers banata.

Trickster wrote:

Dar pana la urma... de ce kokusho nu-i ok si asta ii?

Pentru ca-i mai usor sa faci grave recursion cu creaturi decat cu spell-uri. Dar nu imposibil big_smile Plus Kokusho oricum e si un corp mare.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Argumentul la Iona cum ca sunt alti jucatori care o pot scoate nu functioneaza. De ce ai ajuta pe altcineva cand sa zicem acel altcineva poate fi o problema pentru tine? Si in plus hai sa luam negru, Iona numeste negru si uite asa majoritatea removalului din meci s-a dus. Chiar vrea cineva sa vada un meci in care jumate din lume nu isi poate juca o culoare si cineva are o Iona pe masa cu care ii executa pe fiecare? Mai mult decat atat, daca cineva vrea sa joace mono? Nu o sa poata de frica ca unii joaca Iona? Suntem inca putini care joaca EDH si carti care blocheaza un deck mono color mi se pare prea mult deocamdata.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Daca blockeaza negru nu mai ai removal pe negru, dar ai pe alb, verde, colorless, albastru, rosu.
Sa fim seriosi, se gasesc cai prin care sa scapi de o Iona.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Gyula nu juca mono? SI mai era si tipul cu elfii la un moment dat(si laura, tot cu elfii). Si benczi la un moment dat. Si Sakashima. Si sunt sigura ca cineva care n-are deck de EDH si prinde un legendary mono-color(saaaay, Thrunny?) ar vrea sa-si faca un deck in jurul lui macar de inceput. pro-Iona ban.

Exsanguinate de sine-statator nu-i asa de mare bai. E problematic la final de joc, sau cand cineva are 50+mana de dat, si sa fim seriosi, cu 50 de mana ce ti-e un exsanguinate, ce ti-e un comet storm/fireball/orice se plateste cu X?

Siiii, eu vazui knowledge pool la EDH. M-a fascinat ca am avut timp sa merg la o tigara, sa imi iau bere, trecui si pe la buda si cand m-am intors inca eram in prima tura si lumea incerca sa-si dea seama cum merge. Nu-i bai cu combat tricks, ii bai de prelungeste extrem de mult jocul fara sa faca ceva prea special.

p.s. sensei ziceam mai mult de gluma.

Last edited by Zgarbas (2011-05-29 17:16:28)

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Discutii normale pe care carti de edh ar trebui banate. Sa va zic si eu parerea mea:
1. Ulamog ar trebui banat din cauza anihilatorului mare, dar daca e sa luam strict e mult mai urata Iona decat el. Ulamog ataca pe cineva o data, sacrifica ala carti, nu zic nu, dar are sansa sa scape de respectiva carte, pe cand iona nu. Ai nevoie de altii sa iti scoata creatura, iar daca respectivii nu vor sau nu mai sunt in joc...
2. Kokusho e o carte foarte tare din cauza costului mic versus efectul care il da si a faptului ca negrul dispune de x carti cu care il poate readuce inapoi din grave. Exsanguinate e o carte tare, care poate omori 2-3-x jucatori daca masa e echilibrata si s-au lovit toti jucatorii intre ei (altfel doar vei scoate unu-doi jucatori din 6 iar restul vor sari pe tine), insa nu mi se pare deloc o carte care ar trebui banata. Daca e asa, ajungem sa banam foarte multe carti. Comet storm poate omori toti jucatorii de la masa daca se joaca intr-un deck verde/rosu unde se poate genera foarte multa mana, asa ca nu as dori nici sa devenim ridicoli.
De sfinx sau sorin nici nu am ce comenta. Putem sa cadem de acord sa ridicam stacheta de la 10 la 20, adica jumatate din viata daca dorim, dar cam atat.

Imi scapa numele insa sunt 2 enchantment-uri, unul pe verde celalalt pe negru, care au text de genul: platexti 1 si counteruiesti vraja neagra, idem verde. Carti care nu stiu daca sunt la noi in comunitate, dar nu le-as dori pe masa la niste jocuri fun, asta pe langa iona si eldrazi. In rest, si am jucat cu destule carti cu efecte ciudate, chiar le doresc la masa...sa fie diversitate cat mai mare smile

This is who i am!

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Deathgripsi Lifeforce. Lifeforce iesind in avantaj fiindca negru n-are enchantment removal, fireste. Carti ca astea n-au fost direct banate fiindca au banat cartile care le abuzeaza. Vezi Painter's servant.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Da, sunt porcoase, mai ales Lifeforce, dar nu-i la fel de urat ca o Iona care te blocheaza de tot.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Intr-adevar eu joc mono negru, deci cu Ioana pe negru eu ma duc sa mananc smile dar si asa am ezitat un pic pana cand am fost PENTRU banarea ei. Motivul fiind ca multe lume joaca culori suprapuse (sa zicem negru, sau rosu) si atunci poate sa fie urat ca unii sa nu pot sa joace 50-100% din deck doar din cauza unui creaturi. Sa nici nu zic daca ajunge sa fie ramasi 2-3 la final si sa apare Ioana pe masa.

Desi poate sa pare biast ca nu vreau sa banez Exsanguinate, dar nu inteleg unde este problema cu ea? Singurul lucru care face este "burn". Care fac multe carti rosu. Partea de lifegain e neglijabil. Putine situatii sunt unde conteaza ca ai castigat X life. Din cauza ca toti pe care nu l-ai omorat o sa te atace din cauza asta.. deci max ai eliminat 2 persoane, si ai aliat pe restul contra tine. Nu zic, daca cineva face ceva combo infinit cu ea, atunci avem probleme, dar atunci poate ar trebui banat alt element din combo.

+ eu zic sa ne uitam la meta la noi, si sa banam carti in aceasta perspectiva.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Eu nu cred ca lifegainul ala e neglijabil... nu cand iti faci peste 50 de viata si ceilalti is la mai putin de 20/10 viata. Ceilalti fiind cei care au reusit sa nu moara. La o masa de 6 persoane din care scoti 2-3 cu Ex, cati mai raman? Inca 2 amarati care trebuie sa iti dea 70 de damage. Asta daca is destul de destepti sa-l atace amandoi pe ala ce a dat Ex si din cate am vazut eu, nu se intampla mereu asa tongue

Oricum, Iona e pur si simplu urata si tinand cont ca jucam o singura data pe luna EDH si nici aia tot timpul cred ca ar trebui sa minimalizam cartile care strica toata distractia. Nu e vorba de faptul ca omg nu se poate scapa de Iona si de Ulamog, ci de faptul ca ar trebui sa fie un event casual, where people have fun, nu unde stai si te holbi cum ceilalti joaca si tu faci discard ca nu iti poti juca cartile.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Tu nu aveai cate 50+ lifegain deodata din mai multe surse? Lifegain ain't that hard to get.
Cre ca problema cu exsanguinate ii cu each opponent. Dar nu e nimic care sa opreasca pe cineva sa faca shenanigans care sa obtina acelasi efect, asta doar e mai usor de facut ca-i o singura carte, si e si in standard ca sa o avem toti. Nu-i ca Iona sa nu aibe raspuns, ca exista countere, players can't gain life, Platinum Emperion, chestii care sa te salveze, etc.
Si, amu zic si eu, dar cand ai zeci de mana pt un exsanguinate care sa castige jocul, parca ar cam fi timpul sa castige cineva.

Last edited by Zgarbas (2011-05-29 20:03:45)

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Cata viata am e fix pix atata timp cat nu le tai din puterea altora de a da in mine, pe cand Ex nu numai ca poate omori oameni intr-o secunda, dar ii face pe cei care au ramas sa fie in defensiva. Ei nu o sa atace, ca sa isi pastreze blockeri. O alta chestie care nu imi place la Ex e ca dupa un meci frumos cu urcusuri si coborasuri cineva castiga fara absolut niciun efort. Tot ce tre sa faci e sa ramai in viata pana faci nshpe mii de mana ca sa iti joci Exsanguinate-ul. E pur si simplu sec de fiecare data cand cineva castiga cu cartea asta. Dar nu is decisa inca ca ar trebui banata, nu e overpowered per se, pur si simplu te pune doar in incurcatura. If you ask me, orice deck de EDH ar trebui sa aiba o modalitate de lifegain, EDH-ul e mult prea tricky ca sa iti permiti sa crezi ca scapi fara. Si cu timpul o sa se intample alta chestie: lumea o sa invete care is jucatorii aia ce dau Ex big_smile Eu una stiu sigur ca nu mai las ramp la negru daca pot face ceva. Si pana la urma is de acord si cu ce zicea Ovidiu: cartile astea "problematice" dau diversitate mai mare jocului si savoare. Atata timp cat apuci sa zici "omfg" you're having fun tongue

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

De ce ar juca cineva negru si nu ar avea exsanguinate? Chiar si fara ramp.:P

Pai, stai.deci Comet Storm e OK ca doar da damage, fara lifegain.(bine, nu X...X-(nr.de.jucatori)
Lifegain, chiar mai mult decat cel obtinut de exsanguinate, e ok fiindca nu da si damage.
Sense. This makes none.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Da, si eu cred ca nu merita scos Ex-ul. Asa cum Laura zice ca nu lasa ramp la negru, la fel poate cineva care joaca control sa tina un counter pentru jucatorul negru.

Ex-ul e o carte puternica doar daca joci contra multi jucatori si daca bagi multa mana in el. Altfel e doar o carte care te ajuta sa-ti refaci viata.... dupa un alt Ex de exemplu tongue

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

O alta chestie care nu imi place la Ex e ca dupa un meci frumos cu urcusuri si coborasuri cineva castiga fara absolut niciun efort. Tot ce tre sa faci e sa ramai in viata pana faci nshpe mii de mana ca sa iti joci Exsanguinate-ul.

Păi e ceva efort acolo, să stai în viaţă până ai multă multă mana. Tu ai scris-o smile