Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:
vikirosen wrote:

Sa zicem ca ei organizeaza acest eveniment sambata cu 30 de lei si vin 5 oameni. Nu le-ar fi fost mai bine sa organizeze cu 25 si sa fi venit 15 oameni?

Lol, 15 oameni. De unde? Erau macar 10 inscrisi?

Daca nu poti diferentia intre corect si fraier, imi pare rau.

si tu esti ok Ioana ca sa dai 30 de lei pe un booster prize pool, cand poti da 27 de lei pt aceeasi chestie?(chiar si asa mi se pare bullshit)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Silviu wrote:
Zgarbas wrote:
vikirosen wrote:

Sa zicem ca ei organizeaza acest eveniment sambata cu 30 de lei si vin 5 oameni. Nu le-ar fi fost mai bine sa organizeze cu 25 si sa fi venit 15 oameni?

Lol, 15 oameni. De unde? Erau macar 10 inscrisi?

Daca nu poti diferentia intre corect si fraier, imi pare rau.

si tu esti ok Ioana ca sa dai 30 de lei pe un booster prize pool, cand poti da 27 de lei pt aceeasi chestie?(chiar si asa mi se pare bullshit)

Sunt 11 oameni care sunt interesati sa facem standard. Sunt 3 oameni inscrisi pe deckbox. Sunt 0 oameni inscrisi la RG.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

I love it how this is going nowhere, and yet people press reply lol

http://images.persephonemagazine.com/wp-content/uploads/2013/01/jon-stewart-popcorn11.gif

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

nightride wrote:

I love it how this is going nowhere, and yet people press reply lol

http://images.persephonemagazine.com/wp-content/uploads/2013/01/jon-stewart-popcorn11.gif

well Adi, do u at least have something to add?

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Silviu wrote:

well Adi, do u at least have something to add?

mmm... toti aveti dreptate si niciunu nu stiti sa priviti din unghiul celorlalti ca sa vedeti de ce nu va intelegeti?

in plus, e ca un monolog chestia asta pe forum lol nu e dialog gameflux - red goblin.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

pai e aceeasi discutie ca inainte de red goblin, aia care a fost sidetracked ca dracu', si adi de aia se distreaza

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

TehAuthor wrote:

pai e aceeasi discutie ca inainte de red goblin, aia care a fost sidetracked ca dracu', si adi de aia se distreaza

off-topic: apropo, bagam ceva in week-end? un elder sign, o maslina...

Last edited by nightride (2013-02-05 21:12:41)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Din tot tambalaul asta se poate extrage ceva, deci nu-i vorba-n-vant. Iar cine are urechi, sa auda. Daca nu s-ar discuta nu s-ar stii problemele astea.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Eu chiar am vrut sa ma duc azi seara la RG, sa-i zic tipului de acolo, ca uite, sunt oameni care sunt interesati de standard, si vreau sa joace, dar nu la pretul de 1 booster + 13 lei sa jucam acolo. (nu m-am dus, deci suntem inca in monolog, dar tot 0 persoane sunt inscrise pe rg la evenimentul acesta, si cred ca mesajul e clar.)

Last edited by benczi (2013-02-05 21:20:46)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

nightride wrote:
Silviu wrote:

well Adi, do u at least have something to add?

mmm... toti aveti dreptate si niciunu nu stiti sa priviti din unghiul celorlalti ca sa vedeti de ce nu va intelegeti?

in plus, e ca un monolog chestia asta pe forum lol nu e dialog gameflux - red goblin.

o fi monolog...dar nu asta e ideea...ideea e sa fim toti pe aceeasi lungime de unda si sa fie comunitatea unita. asa o sa putem merge toti la Tudor stiind ce sa'i spunem/comentam...btw se pare ca a fost "preluata" ideea de PotY si aplicata in Bucuresti

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Am zis ca revin in seara asta, deci iata-ma ...

Eu cred ca de fapt spiritele sunt incinse aici, dar nu este o discutie reala cu Tudor.
Il cunosc pe Tudor, am discutat cu el si afirm cu tarie ca este un om mai mult decat cumsecade, ajuta pe cine poate si va face tot posibilul piata de jocuri de societate sa creasca asa cum trebuie in Cluj. Daca vedeti am scris, jocuri de societate si nu MTG in special. E important!

Citind discutiile pe forum, concluziile mele sunt:
- daca vreti ceva cu adevarat sa faceti cu RG, trebuie sa discutati cu el, dar imi pare rau sa spun, trebuie mai intai voi sa va intelegeti intre voi ce vreti si dupa sa "negociati" cu Tudor.
- trebuie sa aveti un lider care sa va reprezinte in discutia cu RG. Un lider care sa stie cand si unde e limita de negociere, totusi sa nu uitati ca RG indeed e profit maker, la fel ca si alte magazine de gen si orice alt business din RO.
- nu incercati sa comparati ce este in Tirgu Mures, fata de orice este in alt oras. Ca sa vedeti de ce? Pentru ca Mures este intr-o situatie ff avantajoasa pentru LELE, chirie ff mica, utilitati mici, etc. DACA nu era acest lucru, deja de mult ridicam si noi preturi, etc. Chiar si asa ne gandim ca acel 3 RON intrarea, simbolica indeed, sau 5 RON la FNM, cu tot bagat inapoi in prizepool, NU ESTE deloc profitabil.
- legand la cel anterior, oi fi eu si Pipo jucator de MTG, dar dorim sa ajungem sa fie si business, nu numai placere. Si deja ne gandim care sunt pasii care le putem face.


Vorbiti de taxa de participare mare ... eu cred ca daca la noi la magazin s-ar vinde zilnic 1 display la MTG, nu as cere nici un leu la participare, dar pina cand jucatorii de MTG nu isi vor permite sa cumpare boostere mai multe decat in medie 10/jucator ... cum sa lasi pretul mai in jos? Nu ai cum practic! Nu incercati sa compaati nici o piata din afara cu piata RO. Daca ati sti cifrele din afara, fata de ce se joaca in RO, ati zice ... hmmm, nu mai scot nici o vorba din gura.
Da, o sa imi ziceti, pai da, si daca vinzi mai scump, o sa se lase si aia de MTG cati mai joaca, sau o parte din ei.
Preferam sa nu vindem deloc, ca macar atunci stim ca nu mai ne bazam pe acel produs, decat sa vinzi la pret mic, doar de dorul sa vinzi. Atunci cand vom vinde zilnic 1 display, sau o sa fie cel putin consumul de 1 display per jucator, atunci putem discuta deja ca incepe sa fie cantitate si da, lasam din pret, pentru ca comandam mai mult.

Stiu ca sunteti frustrati ca preturile sunt mari, dar piata e mica, costurile sunt mari :-(, mult prea mari. Si vedeti ca zilnic se inchid  firme, dispar magazine, iar la voi in oras tocmai a aparut una, care incearca sa traiasca si sa nu inchida.

Nu, nu sunteti obligati sa jucati numai la un anume magazin, puteti merge si in alte locatii, asa cum zicea si @adriann. You can do that ... dar la fel sa nu va mirati ca atunci cand vreti sa mergeti inapoi la RG, ei nu vor mai fi atat de bucurosi ca sa va gazduiasca, pentru ca poate deja au un anume eveniment la acea data.

Ganditi-va, zilele FULL sunt vineri, simbata si duminica. In cursul saptamanii NU sunt clienti multi, asa ca pe aceste zile se duce o lupta acerba. Si credeti-ma ca daca nu sunteti clienti returning all the time, eu as alege sa inchiriez la cine da mai mult, poate o zi de nastere cu 30 de persoane, care doar ca sa inchirieze sala va da 150-200 RON, plus consumatie. Care e profit curat!
Puneti si asa problema in loc sa aruncati cu pietre ...

Concluzie?
Luati un lider, care stie sa negocieze cu RG, puneti ce puteti voi oferi, RG va veni cu ce ofera el si incercati sa fiti felxibili daca vreti acolo o locatie. Daca nu, varianta a doua e ceea ce a propus @adriann.

Incercati sa puneti concursurile in cursul saptamanii daca nu e full la RG??

PS: Ca idee, si noi ne gandim ce sa facem la Mures, vineri acum au fost 55 de persoane. A fost intr-adevar un draft, deci bani au fost mai multi de la MTG, dar inca vanzarile la cei care consuma la BG este mai mare pe persoana decat la MTG. Asta ar trebui sa va dea de gandit ...

PS2: Cine mai doreste, poate sa citeasca postul mai lung despre profit pe un alt topic (Sergiu, linkezi tu??)

Linkare aici

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Linkat! smile

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Imi place foarte mult postul lui Lehel, pentru ca el vede lucrurile din prisma cuiva care are magazin.

Totusi, mai vreau sa adaug parerea unui prieten, care si el are magazin, ce-i drept, in strainatate. El sustine ca problema mare este monopolul. El zice ca daca preturile sunt mari si nu ne convin, n-avem decat sa nu mergem acolo, pana cand scad preturile. Spune sa organizam evenimente ca si pana acuma, pe unde se poate (poate apartamentul sugerat de Adrian?), afiliati unui magazin din apropiere (poate LELE?), sa aducem produse de la magazinul afiliat (sigur este cineva care face drumuri regulate Cluj - Targu Mures, ca sa nu platim transport pe produse), si sa-i fortam pe cei care detin monopol sa scada preturile.

Eu chiar nu vreau sa le fac bad business celor de la Red Goblin, daca ei sunt dispusi sa fie fair cu comunitatea noastra si sa ne respecte. E ca si cu taximetristii: in Bucuresti nu dau bacsisi, pentru ca ei considera ca li se cuvine, dar in Cluj si in Oradea de obicei dau, pentru ca ei sunt draguti si lucreaza in plus pentru acel bacsis. Daca cei de la Red Goblin o sa ne trateze ca lumea, atunci nu m-ar mira sa poata creste preturile.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

no, nu pot sa dorm ca numa la discutia asta ma gandesc sad

vreau sa vorbesc eu cu rg din partea comunitatii (sau impreuna cu Tudor), cred ce e destul de clar ce vrem: nu vrem sa platim taxa de sala.

intrebarea mea: daca rg o sa fie de acord, sa scoata taxa de sala din evenimente, daca ne facem abonamente, toata lumea e ok cu asta?

eu de exemplu vreu sa particip si la liga si la standard, care ar veni 2 evenimente/saptamana, care ar veni 104 ron cum e acum, si ar fi mai bun 50 ron pt. abonament. acum daca ziceti ca nu vreti sa participati de atatea ori, si nu vreti optiunea de abonament, e ok si asa, scopul meu e sa scapam total de taxa de sala, dar vreau sa stiu cam cat/ce ati fi dispusi sa dam in negociere?

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

benczi wrote:

no, nu pot sa dorm ca numa la discutia asta ma gandesc sad

vreau sa vorbesc eu cu rg din partea comunitatii (sau impreuna cu Tudor), cred ce e destul de clar ce vrem: nu vrem sa platim taxa de sala.

intrebarea mea: daca rg o sa fie de acord, sa scoata taxa de sala din evenimente, daca ne facem abonamente, toata lumea e ok cu asta?

eu de exemplu vreu sa particip si la liga si la standard, care ar veni 2 evenimente/saptamana, care ar veni 104 ron cum e acum, si ar fi mai bun 50 ron pt. abonament. acum daca ziceti ca nu vreti sa participati de atatea ori, si nu vreti optiunea de abonament, e ok si asa, scopul meu e sa scapam total de taxa de sala, dar vreau sa stiu cam cat/ce ati fi dispusi sa dam in negociere?

Aici chiar e treaba voastra pana unde sunteti dispusi sa mergeti, dar eu oriunde am fost, fie magazin de board games, fie MtG, fie orice altceva, nu am auzit de "taxa de sala".

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Orice problema se poate rezolva pina exista comunicare. Deci comunicati cu RG si sunt sigur ca el vrea ca voi sa va simtiti bine la el, iar voi sunt la fel de sigur ca vreti sa jucati la RG, dar cu adaugarea ca nici el nu trebuie sa inchida in 2-3 luni ca nu are incasarile necesare.

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

benczi wrote:

no, nu pot sa dorm ca numa la discutia asta ma gandesc sad

vreau sa vorbesc eu cu rg din partea comunitatii (sau impreuna cu Tudor), cred ce e destul de clar ce vrem: nu vrem sa platim taxa de sala.

intrebarea mea: daca rg o sa fie de acord, sa scoata taxa de sala din evenimente, daca ne facem abonamente, toata lumea e ok cu asta?

eu de exemplu vreu sa particip si la liga si la standard, care ar veni 2 evenimente/saptamana, care ar veni 104 ron cum e acum, si ar fi mai bun 50 ron pt. abonament. acum daca ziceti ca nu vreti sa participati de atatea ori, si nu vreti optiunea de abonament, e ok si asa, scopul meu e sa scapam total de taxa de sala, dar vreau sa stiu cam cat/ce ati fi dispusi sa dam in negociere?

cred ca suntem toti dispusi sa negociem, dar ar fi ideal sa nu mergi singur. cu cat mai multi cu atat mai bine.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Silviu wrote:

cred ca suntem toti dispusi sa negociem, dar ar fi ideal sa nu mergi singur. cu cat mai multi cu atat mai bine.

Maxim 2 persoane recomand. Prea multi nu e bine :-)

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

lvalics wrote:
Silviu wrote:

cred ca suntem toti dispusi sa negociem, dar ar fi ideal sa nu mergi singur. cu cat mai multi cu atat mai bine.

Maxim 2 persoane recomand. Prea multi nu e bine :-)

fair enough..s'ar simti incoltit...

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Auzi, io mai am o singura intrebare.
Cine detine "monopolul", care "scade preturile"? Un booster e 17 lei si la Bucuresti, si la Mures, nu?
Sau boicotam intreaga tara acuma ca are monopol (lol)

Io serios ca daca as fi ala de la RG si as citi forumul asta as refuza sa mai am vreo treaba cu comunitatea. Serios. Mai bine pierd bani decat sa am asa clienti. Ca oricum suntem gata sa fugim in ailalta directie pentru 10 lei.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Auzi, io mai am o singura intrebare.
Cine detine "monopolul", care "scade preturile"? Un booster e 17 lei si la Bucuresti, si la Mures, nu?
Sau boicotam intreaga tara acuma ca are monopol (lol)

Io serios ca daca as fi ala de la RG si as citi forumul asta as refuza sa mai am vreo treaba cu comunitatea. Serios. Mai bine pierd bani decat sa am asa clienti. Ca oricum suntem gata sa fugim in ailalta directie pentru 10 lei.

13 lei / eveniment!!!! Cand o persoana iubeste mtg si planuieste sa se duca la evenimentele organizate, sa zicem in medie de 10 ori pe luna, acei 13 lei se aduna, si se aduna repede. sunt uni dintre noi, care vor sa joace magic mai mult de o data / luna, mai mult de 3-4 ori pe an.


SI ceea ce despre inca nu a discutat nimeni (ca suntem niste egoisti ai draculu), e ce vede un noob, care vine prima data la magic: tre sa cumpar 1 produs sa pot joca + trebe sa dau 30 de lei taxa casa pot juca (un noob nu se uita la prizepool, ca oricum nu are sanse), alti dau numai 10 lei sa joace board games, de ce sa platesc de 3 ori mai mult, pentru ce?

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

benczi wrote:
Zgarbas wrote:

Auzi, io mai am o singura intrebare.
Cine detine "monopolul", care "scade preturile"? Un booster e 17 lei si la Bucuresti, si la Mures, nu?
Sau boicotam intreaga tara acuma ca are monopol (lol)

Io serios ca daca as fi ala de la RG si as citi forumul asta as refuza sa mai am vreo treaba cu comunitatea. Serios. Mai bine pierd bani decat sa am asa clienti. Ca oricum suntem gata sa fugim in ailalta directie pentru 10 lei.

13 lei / eveniment!!!! Cand o persoana iubeste mtg si planuieste sa se duca la evenimentele organizate, sa zicem in medie de 10 ori pe luna, acei 13 lei se aduna, si se aduna repede. sunt uni dintre noi, care vor sa joace magic mai mult de o data / luna, mai mult de 3-4 ori pe an.


SI ceea ce despre inca nu a discutat nimeni (ca suntem niste egoisti ai draculu), e ce vede un noob, care vine prima data la magic: tre sa cumpar 1 produs sa pot joca + trebe sa dau 30 de lei taxa casa pot juca (un noob nu se uita la prizepool, ca oricum nu are sanse), alti dau numai 10 lei sa joace board games, de ce sa platesc de 3 ori mai mult, pentru ce?

This.

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Lol, de parca se apuca cineva de magic si nu stie ca-i scump.

Care 13 lei benczi?

Io serios, as vrea sa vad unde a zis cineva de la RG ca ramane 30 de lei taxa permanenta. Ca pana atunci pareti doar niste self-entitled brats care proiecteaza chestii de dragul de a fi victimele capitalismului.

Ce zice un noob cand afla ca trebuie sa aiba deck de 500lei+ ca sa si castige un meci smile?

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Lol, de parca se apuca cineva de magic si nu stie ca-i scump.

Care 13 lei benczi?

Io serios, as vrea sa vad unde a zis cineva de la RG ca ramane 30 de lei taxa permanenta. Ca pana atunci pareti doar niste self-entitled brats care proiecteaza chestii de dragul de a fi victimele capitalismului.

Ce zice un noob cand afla ca trebuie sa aiba deck de 500lei+ ca sa si castige un meci smile?


500+ euro please wink

cat despre restul, never mind, ai inteles totul aiurea, step back, chill, take a deep breath, si reciteste la rece totul dinnou

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Decat sa recitesc atatea tampenii mai bine fac seppuku.